Ünlü sanatçılar hırsızlardan müzadarip

14.01.2020
Gece eve geldiğinde kapınının zorlanmış ve kilit göbeğinin kırıldığını fark eden ünlü sanatçı evine giremedi.
Polisin gelmesi ile eve giren sanatçı ortalığın darmadağın olduğunu ve maddi manevi birçok kıymetli eşyasının hırsızlar tarafından alındığını fark etti.
Olayın ertesi günü hırsızlık şubesinde görevli bir komiserin yönlendirmesi ile MKSTürkiye şirketi ile tanışan ünlü sanatçımız, hırsızların açamayacağı, rahat uyuyabileceği bir kilit satın almak istiyordu..

"Gerekirse hapishane kilidi takın ama ben artık huzurlu uyumak istiyorum" diyordu.

Peki neydi bu durum! Güvenlikli site, bir çok komşunun huzur içinde yaşadığı bir residance olmasına rağmen bu nasıl olmuştu.

Kamera kayıtlarını beraber incelediğimizde hırsızların profesyonel ekipmanlarla, sessizce kapı kilidindeki bareli kırarak yerinden çıkardıkları, sonra kilidi açarak içeri girdikleri ve ardından kapıyı kapattıklarını gördük.
Öylesine özenli çalışmışlardı ki diğer komşular kapın önüden geçerken olayın farkına dahi varmamışlardı. Oysa hırsızlar hala evin içindeydi.

Hırsıların kullandığı bu yöntemin adı aslında snapping türkçe olarak barel kırma yada kilit göbeği kırma diyebiliriz. Burada uygulanan metod kilit göbeği bir ingiliz anahtarı benzeri bir aletle yakalanarak yukarı aşağı oynatılıyor ve en zayıf nokta olan sabitleme noktasından kırılıyor ve hırsızlar artık içeri rahatlıkla girebiliyor
Bu yöntemden kaçınmak için dormakaba Gege Pextra+ barellerde iki ayrı koruma mevcuttur bir tanesi tuzaklı olarak niterelendirilen zayıflatılmış bölge, diğeri ise çelik takviyedir.

Başından böylesi kötü bir olay geçen sanatçımız peki başka ne şekilde evime girilebilir dediğinde kendisi ile tüm yöntemleri konuştuk, ve kendisine uluslararası standarlardan Diamond akreditasyona sahip ve TS007 den 3 yıldız ile en yüksek puanı alan Dormakaba Gege Pextra+ kilit göbeğini tavsiye ettik.

Bu kilidi aldıktan sonra 1 hafta sonra bizleri tekrar aradı kendisini güvende hissettiği için teşekkür ederken merak ettiği şu soruyu sordu;

Peki hırsıların açamadığı kapı kilidini siz açabiliyor musunuz? Yani ben anahtarlarımı kaybedersem ne yapacağım?

Bunun yanıtı şu şekilde; elbette açılabilir ama açmak için saatlerce profesyonel bir çilingirin gürülütülü bir çalışma yapması gerekir ki bu yöntemi hırsızlar asla kullanamaz.
Ayrıca bir hatırlatma da yapalım eğer hırsızların açamayadığı Gege Pextra + kilit göbeğini alırsanız anahtarınızı da sadece yetkili bayiilerde ve güvenlik kartı ile çoğaltabilirsiniz.
Bazen farkında olmadan ev anahtarımızı birilerine veriyoruz ve saatler sonra geri aldığımızda ne kadar riskli birşey yaptığımızın farkında dahi olmuyoruz. Oysa birçok hırsızlık bu yöntemle yapılıyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.