Kapı kilidi göbeği nasıl ölçülür ?

05 Şubat 2020
Kapı kilidi göbeği nasıl ölçülür ?

          Kapı kilit göbeği seçerken ölçüye dikkat etmemiz gerekmektedir. Kapı kilit göbeği kapının dış kısmında bulunan rozetin dışına 5 mm den fazla taşmamalıdır. Aksi halde hırsızlar kurbağacık benzeri bir aletle barelinizi tutabilir ve koparabilirler. Her ne kadar kapı kilit göbeğinizde kırılmalara karşı koruyucu tuzak bulunsa bile bu karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur. Kapı kilit göbeği ölçüsünü almak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Birincisi mevcut barelinizi ölçmek, ikincisi ise ölçüyü kapı üzerinden almaktır. Sizlere iki yöntemide anlatacağız fakat tavsiye ettiğimiz yöntem ikincisi yani kapı kilit göbeği ölçüsünü kapıdan almaktır. 

Resimde kapı kilit göbeği fazla dışarıdadır ve hatalı bir seçimdir

Yukarıdaki resimdeki kapı kilit göbeği ölçüsü doğru bir seçimdir

1- Kapı kilit göbeği ölçüsünü eski bareliniz üzerinden almak;

          Bu yöntem onaylamadığımız bir yöntemdir. Çünkü kapınıza daha önceden takılmış olan kapı kilit göbeğiniz yanlış ölçülerde bir göbek olabilir. Böylece yanlış takılmış kapı kilit göbeğinizi yeni bir yanlışla devam ettirmiş olursunuz. Eğer ölçüyü buradan almak istiyorsanız ilk olarak eski barelinizin ölçüsünün doğru olup olmadığından emin olun. Yukarıdaki resimdeki gibi kapı kilit göbeğiniz rozetin dışına 5 mm den çok taşmıyorsa barelinizin ölçüsü doğrudur diyebiliriz. 

          Barelin ölçüsünü almak için barelinizi sökmeniz gerekmektedir. Ölçü alırken referans noktamız barelin ortasındaki bareli kilide sabitlemek için kullanılan vida deliğidir. Barel ölçüsü 3 rakamdan oluşur. Örneğin 70 mm (30 mm - 40 mm) şeklindedir. 70 mm olarak gösterilen rakam barelin toplam uzunluğu, 30 mm olarak gösterilen rakam barelin ön kısmından vida deliğine kadar olan ve ilk almanız gereken ölçü, 40 mm olarak gösterilen rakamsa barelin vida deliğinden arka kısmına kadar olan ölçüdür. Daha net anlaşılması için lütfen aşağıdaki resmi inceleyin. 

Resimdeki kapı kilit göbeği 70 mm (30 mm - 40 mm) dir

2- Kapı kilit göbeği ölçüsünü kapımızın üzerinden almak;

          Kapı kilit göbeği ölçüsünü kapı üzerinden almak hem daha kolay hemde daha güvenilirdir. Ölçü almak için referans noktamız kapı kilidimizin üzerindeki, kapı kilit göbeğini sabitlemek için kullanılan vida deliğidir. Ölçü almak için kapımızın dış tarafında bulunan rozete resimdeki gibi sabit bir şey tutulur ve vida deliğine kadar vida deliğine kadar ölçülür. Bu ilk ölçüdür. (Resimde ilk ölçümüz 30 mm olarak görünüyor). İkinci ölçüyü almak için bu sefer sabit şey kapımızın arka kısmında bulunan rozete dayanır ve vida değiline kadar ölçülür. (Resimde ikinci ölçümüz 30 mm olarak görünüyor) 

Kapımızın dışındaki rozetten vida deliğine kadar olan ilk ölçümüz 30 mm dir

Kapımızın içindeki rozetten vida deliğine kadar olan ikinci ölçümüz 30 mm dir

          Örnekteki barelimizin boyu 60 mm (30 mm - 30 mm) dir. Bu standart olmayan bir barel uzunluğudur. Türkiye'deki kapıların yüzde doksanı 70 mm (30 mm - 40 mm) şeklindedir. Yani kapınızın iç rozetten dış rozete ölçüsü 7 cm ise hiç düşünmeden bu ölçüyü sipariş verebilirsiniz; 70 mm (30 mm - 40 mm). Eğer kapınızın rozetten rozete ölçüsü 7 cm değilde farklı bir ölçü çıkarsa yukarıda anlatılan yöntemlerden birini seçip net bir şekilde ölçü almanız gerekmektedir. (Net bir şekilde derken 2-3 mm nin pek önemi yoktur :) )

Makalemizi sonuna kadar sabırla okuduğunuz için kilit göbeklerinde kullanabileceğiniz yüzde 5 değerinde indirim kodu kazandınız. indirim kodu: UH57QMRHEN

Hemen bir adet dormakaba gege pextra plus kapı kilit göbeği satın almak için buraya tıklayın...

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.