Kilit göbeği seçerken dikkat edilmesi gereken 6 güvenlik kuralı

24 Ocak 2020
Kilit göbeği seçerken dikkat edilmesi gereken 6 güvenlik kuralı

          Hırsızlardan korunmak için dünyanın en sağlam, en güçlü kapısını satın alsak bile boşa para harcamış oluruz. Çünkü işin en önemli noktası kapı değil kapının üzerindeki o küçük parça; anahtarımızı sokup kilidi çevirdiğimiz kapı kilit göbeğidir. Eğer doğru kapı kilit göbeğini seçersek hırsızlara dur demiş oluruz. Tabii kapı kilit göbeğinin bizlere tek sunduğu özellik güvenlik değildir.. Aynı zamanda sağlıktır, konfordur. Hadi hep birlikte kapı kilit göbeği nasıl seçilir, bizlere ne faydalar sağlar analiz edelim;

Bu yazımızda sizelere kapı kilit göbeğinin güvenlikle ilgili özelliklerini anlatacağız.. 

1- Tuzaklı Kilit

Kapı kilit göbeği seçerken en çok karşımıza çıkan özelliklerden biri tuzaklı kilittir. Birçok firma bu özelliği farklı isimlerle adlandırır;

- Kırılsada güvenli barel (KGB barel)
- Kırılsada çalışan silindir (KÇS silindir)
- Kale tuzaklı barel (KTBS Kilit Göbeği)
- Tuzaklı barel

Peki nedir bu tuzaklı kilit ? ne işe yarar ?

Standart kapı kilit göbeklerinde (Aşağıdaki resim) tuzak yoktur. En zayıf nokta bareli sabitlemeye yarayan vida deliğidir. 

normal-cylinder.2.png (4 KB)
Eğer kapı kilit silindirinizin kapı dışında kalan bölümü 5 mm den daha fazla kapınızdan taşıyorsa, silindiriniz ingiliz anahtarı gibi bir aletle o kısımdan tutulup koparılabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi silindirinizin kopacağı nokta kilit silindirinizi sabitlemek için kullanılan vida deliğidir (Yukarıdaki resimde). Kapı kilit silindiriniz tam ortada bulunan vida deliğinden kılılır ve kapınız rahatlıkla açılabilir. Bu işlem toplamda yaklaşık olarak 10-20 saniye sürer. Bu şekilde bir hırsızlığa maruz kalmamak için tuzaklı kilitler üretilmeye başlanmıştır. 

anti-snap-cylinder.2.png (5 KB)


Tuzaklı kilit, yukarıda anlatılan şekilde bir olayla karşı karşıya kalındığında kolayca kırılması için tasarlanmıştır. Bareliniz bir ingiliz anahtarı gibi bir aletle tutulup koparılmaya çalışıldığında kolayca kopar ve ingiliz anahtarı benzeri alet için tutulacak yer kalmaz. 


Peki Tuzak bölümü kırılmış bir bareli kendi anahtarınızla açabilir misiniz ?

Evet.. bareliniz yüzde yüz çalışmaya devam edecektir fakat 1-2 şifresi eksik şekilde.. Tavsiyemiz hemen yeni bir kapı kilit göbeği satın almanız yönündedir. Elbette Tuzaklı :))

Tuzak kısmı kırıldıktan sonra hala güvenlikli şekilde sizi korumaya devam edebilen tek kapı kilit göbeği dormakaba gege pextra plus tır. Çünkü tüm güvenlik elemanları tuzağın arka kısmındadır. Diğer marka ürünlerin çoğunda güvenlik tuzağın ön kısmındadır. Tuzakla birlikte güvenlik kaybolur.Şimdi yüzde yüz güvende misiniz ? 

Hayır.. Bir sonraki maddemizi dikkatlice okuyalım; 

2- Çelik takviyeli kilit göbeği


Kapı kilit silindirlerinin olmazsa olmazı çelik takviyeli barellerin ne işe yaradığını anlatacağız..

Bildiğiniz gibi bir kapı kilit silindirinin en zayıf noktası, silindiri kilit ve kapıya sabitlediğimiz vida deliğidir. Hırsızlar ingiliz anahtarı benzeri bir aletle kapı kilit silindirinizin ön kısmından tutarak sağa sola sallar ve silindiriniz vida deliğinden kırılır.. Kırılan kilit silindiri dışarı çıkartılarak kilit bir tornavida vasıtasıyla çevrilir ve kapınız açılmış olur..

normal-cylinder.2.png (4 KB)


Çelik takviye yukarıda anlatılan kötü niyetli kişilerin niyetini boşa çıkarmak için tasarlanmıştır. Kilit silindiri kapının ön kısmından 5 mm den fazla uzunsa, tehlike artar. 5 mm den sonraki her bir fazladan uzunluk hırsızın işini kolaylaştırır. 

Tabi her çelik takviyeli barel aslında yukarıda anlatılan çelik takviye görevini görmez.. Buradaki en önemli husus çelik takviyenin boyudur. Çelik takviye ne kadar kısaysa malzamenin mukavemeti artacağından dolayı barelin kırılması o kadar zor olacaktır. Çelik takviye ne kadar uzunsa veya barelin boyu kadar büyükse, çelik o kadar kolay kırılır ve akabinde kapınız açılır. 

Çoğu markalar maalesef hiçbir mühendislik hesabı yapmadan, sırf ürünlerine çelik takviyeli diyebilmek için süslü püslü çelik takviyeler eklemektedirler. dormakaba gege pExtra plus, dormakaba firması bünyesinde bulunan yüzlerce mühendis tarafından tasarlanmaktadır. Elde edilen tüm sonuçlar dünyanın ve Avrupa'nın en ünlü laboratuarlarında test edilmektedir. 

Ama yinede belirtmeliyim ki çelik takviye asla kırılmaz değildir. her ne kadarda en sağlamını seçseniz 10-30 dakikalık bir uğraştan sonra kılılabilir. Bunu önlemenin yolu basittir; hem tuzaklı hemde çelik takviyeli bir silindir seçtiğiniz takdirde; ilk olarak tuzaklı bölüm kırılır ve hırsızın kullandığı aletin tutunma gücü neredeyse sıfıra iner.. Akabinde çelik takviye devreye girer. Tuzaktan dolayı zaten tutunamayan ingiliz anahtarı benzeri alet, artık çelik takviyeyi kırabilecek gücü hir bir zaman elde edemeyecek pozisyona gelmiştir.. 

anti-snap-cylinder4.jpg (25 KB)Özetle;
- Seçtiğimiz kapı kilit göbeği muhakkak tuzaklı olmalı
- Muhakkak çelik takviyesi olmalı fakat mukavemeti yüksek kısa bir çelik takviyeli silindir seçilmeli
Peki bu iki özellik sayesinde hırsızlardan korunabildik mi ? Bu o kadar kolay değil.. Diğer kurallarımızı okuyup, kapı kilit silindirlerinde başka ne gibi özellikler olmalı dikkatlice inceleyin.. 


3- Delinmeye karşı Çelik Pimler, Çelik Şifreler

Kapı kilit göbeğini matkapla delme yöntemi gürültü çıkardığından dolayı hırsızların kapınızı açmaya çalışırken pek sık kullandığı bir yöntem olmamasına karşın müstakil bir evde yaşıyorsanız karşı karşıya kalacağınız bir güvenlik sorunudur. Kilit göbeğini seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan biriside barelin içinde kullanılan pim ve şifrelerin delinmeye karşı dirençli çelikten imal edilmiş olmasıdır. Çelik pim ve şifreler kullanıldığında hırsız kapınızı delmeye çalışırken çok daha büyük bir gürültü çıkaracaktır ve aynı zamanda çok uzun bir zaman kaybedecektir. Çelik pim ve şifrelerin yapısı aşağıdaki resimde görünüyor;

Bu konuda malzeme bilgisi devreye girmektedir. dormakaba gege pextra plus çelik kapı kilit göbeğinde kullanılan malzemeler Alman malzeme mühendisleri tarafından özenle seçilmiş ve tüm laboratuar testlerinden başarıyla geçmiştir

4- Maymuncuk Koruması

Amatör hırsızlar delme, kırma gibi kaba kuvvet gerektiren yöntemlere başvururlarken profesyonel hırsızlar maymuncuk kullanmayı tercih ederler. O yüzden aldığınız kapı kilit göbeğinin maymuncuğa karşı koruma sistemi olduğundan emin olun. Üreticiler ürettikleri kapı kilit göbeklerine çeşitli maymuncuk koruma sistemleri eklerler;

a - 1 veya 2 adet maymuncuk korumalı pim, şifre

b - Anahtarın yan tarafından çalışan pim ve şifre

c - Kapı kilit göbeğinin orta kısmında bulunan Bloklama pimi

Tabi bunların hepsi üretim maliyetini etkilemektedir. Bu yüzden çoğu üretici bu özelliklerinin tamamını üretmiş oldukları kapı kilit göbeklerinde kullanmazlar. Bu özelliklerin tamamını kullanan üretici sayısı dünyada bir elin parmaklarını geçmemektedir. dormakaba mühendisleri tarafından geliştirilmiş maymuncuk koruma pimi tüm dünyada patentle koruma altına alınmıştır. Geliştirilmiş bu pimi başka hiç bir marka kilit üreticisi kullanamamaktadır

5- Kapı kilit göbeğinde mandal kullanımı

Mandal, kapı kilit göbeklerinin kapının içinde kalan bölümünde kullanılır (Aşağıda resimde gösterilmiştir). Diyeceksiniz ki bunun güvenlikle ne ilgisi var ! Kapı kilit göbeği seçerken evinize uygun bir göbek seçmelisiniz.

Örneğin kapınızın hemen yan tarafında bir cam mevcutsa kesinlikle mandallı bir kapı kilit göbeği seçmemelisiniz. Mandalsız göbek kullansanız bile içeriden kapınızı kilitlediğinizde anahtarınızı göbeğin üzerinde bırakmamalısınız. Dünyanın en iyi kapı kilit göbeğini alsanızda, kapınızın yanındaki cam ve kilit göbeğinizin üzerinde bulunan mandal ikilisi evinizi hırsızlara açan en kolay kapıdır. 

Kapınızın kenarında cam yoksa mandal kullanıp kullanmamanız güvenlikle ilgili değil konforunuzla ilgilidir. Mandal gerçekten büyük bir konfordur ve ayrıca anahtarı kapının üzerinde unutup kapıyı çekip gitmenizi engeller, akşam eve geldiğinizde kapınızı muhakkak üşenmeden kilitlemenizi sağlar

6- Kopyalanamaz ve Patenli Anahtar

Kapı kilit göbeklerinde göz ardı edilen bir konuda anahtardır. Hepimiz anahtarımızı eve gelen temizlikçimize, komşumuza veya herhangi birine ödünç veriyoruz. Kötü niyetli bir kişinin anahtarınızı herhangi bir anahtarcıya kopyalattığını düşünün (bu çok kolaydır). Bu gibi kilit zorlanmadan anahtarla oluşan hırsızlıklarda sigorta şirketi bile devre dışı kalır ve size zararınızı ödemez. 

O yüzden kilit göbeğinizi seçerken anahtarı sadece yetkili bayiler tarafından ve sadece güvenlik kartıyla açtırılabilen patentli anahtarlı olanlarını tercih etmelisiniz.

dormakaba gege pextra plus'ın anahtarı yetkili olmayan hiçbir anahtarcı tarafından kopyalanamaz. Ayrıca anahtar 3 boyutlu yazıcılar veya cnc tezgahlarında dahi kopyalanamayacak teknolojiye sahiptir. Kopyalamayı deneyenler için ise dünya genelinde patenli koruma sağlanmıştır. 

Türkiye'de üretim yapan hiçbir yerli marka kilit fabrikasının patentli kopyalanamaz anahtarı bulunmamaktadır

Makalemizi sonuna kadar sabırla okuduğunuz için kilit göbeklerinde kullanabileceğiniz yüzde 5 değerinde indirim kodu kazandınız. indirim kodu: UH57QMRHEN

Bu özelliklerin hepsini bir arada bulabileceğiniz yegane ürün dormakaba gege pextra plus kapı kilidi silindiridir

Hemen bir adet dormakaba gege pextra plus kapı kilit göbeği satın almak için buraya tıklayın...

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.