Master anahtar ve master kilit sistemi nedir

07 Şubat 2020
Master anahtar ve master kilit sistemi nedir

          Master anahtar ve kilit sistemi, belli bir plan dahilinde hangi anahtarların hangi kapıların kilitlerini açabileceğinin belirlendiği ve uygulandığı sistemdir. Böylece tüm anahtarlarınızı ve giriş haklarını koruma altına almış olursunuz.

          Basit bir örnekle; evinizin kapı kilidini, şirketinizin kapısının kilidini, şirketteki odanızın kapısının kilidini size özel hazırlanmış olan tek bir anahtarla açabilirsiniz. Fakat eşiniz için özel hazırlanmış anahtar evinizin kapısının kilidini açabildiği halde şirketinizin kapısının kilidini ve şirketteki odanızın kapısının kilidini açamaz. Şirket müdürünüz için hazırladığımız anahtar ise şirketin kapısının kilidini açabildiği halde, evinizin ve şirketteki odanızın kapısının kilidini açamayacaktır. Bu gerçekten çok basit bir örnektir. Hayal edebileceğiniz en karmaşık master kilit ve anahtar sistemleri, sistemde on binlerce kapı kşlidi olsa bile yönetecek şekilde master kilit ve anahtar sistemi tasarlayabiliyoruz.

          Özellikle şirketlerde artan kapı sayısıyla birlikte çok büyük bir güvenlik zafiyetiyle karşı karşıya kalırsınız. Hangi kapıları kimler açabiliyor, kim anahtarınızı anahtarcıda izniniz olmadan kopyalatmış, acil durumunda yangın çıkış kapısının anahtarı kimde gibi sorularınızın tek çözümü master anahtar ve kilit sistemidir. Master anahtar ve kilit sistemi Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmakla birlikte ülkemizde son günlerde popülaritesini arttırmaya başlayan bir sistemdir. Sistemin birkaç faydasından bahsedecek olursak;

 

          - Daha iyi kontrol sağlamaya yardımcı olur

          - Anahtar maliyetlerinden tasarruf sağlar

          - Sizinle ilgili olan kapıları tek bir anahtarla açabildiğinizden kullanışlıdır

          - Güvenlik veya yönetim personelleri gibi personellerin tesis içindeki tüm odalara hızlı erişim sağlar

          - Acil durumlarda hayat kurtarır (Örneğin şirketlerdeki yangın kapılarını herkes açabilir bir plan hazırlanabilir)

          - Kopyalanamayan yüksek güvenlikli anahtar. Böylece personeliniz sizden izinsiz anahtarı kopyalatamaz (Dormakaba gege pExtra bareller kullanıldığında)

          Master anahtar ve kilit sistemi, kapının bulunduğu her yerde farklı farklı çözümler sağlar. Şirketlerde, hastanelerde, kamu kuruluşlarında, evinizde..

          Master anahtar ve kilit sisteminin birkaç çözümünden kısaca bahsedecek olursak (Diğer makalelerde daha ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır);

 

          1- Ortak anahtarlı master anahtar sistemi

          Tek bir anahtarla belirlediğiniz tüm kapıların açılabilmesi durumudur. Tüm kapı kilit göbekleri aynı şifre kombinasyonuyla dizilir ve tek bir anahtarla açılabilir. Genellikle bu plan evlerde, küçük ve orta ölçekli şirketlerde kullanılır. Tek bir anahtarla

-          Giriş kapı kilidinizi

-          Oda kapı kilitlerinizi

-          Garaj kapınızın kilidini

-          Balkon kapılarınızın kilitlerini

-          Posta kutularınızın kilitlerini

-          Çekmece ve dolap kapılarınızı kilitlerini açabilirsiniz

          2- Ortak giriş sistemli master anahtar

          Her anahtarın kendi bağımsız kapısını ve ortak giriş kapısını açabilecek şekilde planlanmış master anahtar sistemidir. Genellikle apartman ,site, küçük  ve orta ölçekli şirketlerde kullanılır.

          3- Küçük master anahtar sistemi

Her kapının kendi bağımsız anahtarıyla ve master anahtarla açılabildiği sistemdir. Genellikle müstakil evlerde, otellerde, hastanelerde, küçük ve orta ölçekli şirketlerde kullanılır.

          4- Büyük master anahtar sistemi

Her kapının kendi bağımsız anahtarıyla, master anahtarla ve büyük master anahtarla açılabildiği sistemdir. Genellikle otellerde, hastanelerde, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerde kullanılır.

          5- Karmaşık master anahtar sistemi

Her kapının kendi bağımsız anahtarıyla, her kapı grubunun farklı bir master anahtarla, her master anahtar grubunun açabildiği kapıların en büyük master anahtarla ve herhangi bir gruptaki kapıların farklı kapı gruplarına ait master anahtarla açılabileceği karmaşık bir plandır otellerde, hastanelerde, okullarda, sinema ve tiyatro salonlarında, tren ve metro istasyonlarında, büyük ölçekli şirketlerde kullanılır.

          Master anahtar ve kilit sisteminin hangi sektörde nasıl kullanıldığını anlatan makalelerimizi bloğumuzun master anahtar sistemi kategorimizin altında bulabilirsiniz.

Küçük anahtar anahtar ve kilit sistemleriye ilgili aşağıdaki linkten sizin için hazırlamış olduğumuz ürünleri inceleyebilirsiniz;

https://www.mksturkiye.com/master-anahtar-ve-kilit-sistemi

Sorularınız veya daha büyük ölçekli projeleriniz için lütfen bizi arayın 0850 255 1 657 (MKS)

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.