Master anahtar ve master kilit sistemi nedir

07 Şubat 2020
Master anahtar ve master kilit sistemi nedir

          Master anahtar sistemi, belli bir plan dahilinde hangi anahtarların hangi kapıları açabileceğinin belirlendiği ve uygulandığı sistemdir. Böylece tüm anahtarlarınızı ve giriş haklarını koruma altına almış olursunuz.

          Basit bir örnekle; evinizin kapısını, şirketinizin kapısını, şirketteki odanızın kapısını size özel hazırlanmış olan tek bir anahtarla açabilirsiniz. Fakat eşiniz için özel hazırlanmış anahtar evinizin kapısını açabildiği halde şirketinizin kapısını ve şirketteki odanızın kapısını açamaz. Şirket müdürünüz için hazırladığımız anahtar ise şirketin kapısını açabildiği halde, evinizin ve şirketteki odanızın kapısını açamayacaktır. Bu gerçekten çok basit bir örnektir. Hayal edebileceğiniz en karmaşık sistemleri, sistemde on binlerce kapı olsa bile yönetecek şekilde master anahtar sistemi tasarlayabiliyoruz.

          Özellikle şirketlerde artan kapı sayısıyla birlikte çok büyük bir güvenlik zafiyetiyle karşı karşıya kalırsınız. Hangi kapıları kimler açabiliyor, kim anahtarınızı anahtarcıda izniniz olmadan kopyalatmış, acil durumunda yangın çıkış kapısının anahtarı kimde gibi sorularınızın tek çözümü master anahtar sistemidir. Master anahtar sistemi Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmakla birlikte ülkemizde son günlerde popülaritesini arttırmaya başlayan bir sistemdir. Sistemin birkaç faydasından bahsedecek olursak;

 

          - Daha iyi kontrol sağlamaya yardımcı olur

          - Anahtar maliyetlerinden tasarruf sağlar

          - Sizinle ilgili olan kapıları tek bir anahtarla açabildiğinizden kullanışlıdır

          - Güvenlik veya yönetim personelleri gibi personllerin tesis içindeki tüm odalara hızlı erişim sağlar

          - Acil durumlarda hayat kurtarır (Örneğin şirketlerdeki yangın kapılarını herkes açabilir bir plan hazırlanabilir)

          - Kopyalanamayan yüksek güvenlikli anahtar. Böylece personeliniz sizden izinsiz anahtarı kopyalatamaz (Dormakaba gege pExtra bareller kullanıldığında)

          Master anahtar sistemi, kapının bulunduğu her yerde farklı farklı çözümler sağlar. Şirketlerde, hastanelerde, kamu kuruluşlarında, evinizde.. Master anahtar sisteminin birkaç çözümünden kısaca bahsedecek olursak (Diğer makalelerde daha ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır);

 

          1- Ortak anahtarlı master anahtar sistemi

          Tek bir anahtarla belirlediğiniz tüm kapıların açılabilmesi durumudur. Tüm kapı kilit göbekleri aynı şifre kombinasyonuyla dizilir ve tek bir anahtarla açılabilir. Genellikle bu plan evlerde, küçük ve orta ölçekli şirketlerde kullanılır. Tek bir anahtarla

-          Giriş kapınızı

-          Oda kapılarınızı

-          Garaj kapınızı

-          Balkon kapılarınızı

-          Posta kutularınızı

-          Çekmece ve dolap kapılarınızı açabilirsiniz

          2- Ortak giriş sistemli master anahtar

          Her anahtarın kendi bağımsız kapısını ve ortak giriş kapısını açabilecek şekilde planlanmış master anahtar sistemidir. Genellikle apartman ,site, küçük  ve orta ölçekli şirketlerde kullanılır.

          3- Küçük master anahtar sistemi

Her kapının kendi bağımsız anahtarıyla ve master anahtarla açılabildiği sistemdir. Genellikle müstakil evlerde, otellerde, hastanelerde, küçük ve orta ölçekli şirketlerde kullanılır.

          4- Büyük master anahtar sistemi

Her kapının kendi bağımsız anahtarıyla, master anahtarla ve büyük master anahtarla açılabildiği sistemdir. Genellikle otellerde, hastanelerde, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerde kullanılır.

          5- Karmaşık master anahtar sistemi

Her kapının kendi bağımsız anahtarıyla, her kapı grubunun farklı bir master anahtarla, her master anahtar grubunun açabildiği kapıların en büyük master anahtarla ve herhangi bir gruptaki kapıların farklı kapı gruplarına ait master anahtarla açılabileceği karmaşık bir plandır otellerde, hastanelerde, okullarda, sinema ve tiyatro salonlarında, tren ve metro istasyonlarında, büyük ölçekli şirketlerde kullanılır.

          Master anahtar sisteminin hangi sektörde nasıl kullanıldığını anlatan makalelerimizi bloğumuzun master anahtar sistemi kategorimizin altında bulabilirsiniz.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.